Маріуполь – українське місто з грецьким корінням

Грецька спільнота – третя за чисельністю в Донецької області, що здавна проживала на теренах України і є однією з найбільших етнічних груп нашої держави, яка може похвалитися дуже багатою та різноманітною культурною спадщиною. Найбільше греків проживає в Донецькій області, зокрема в Маріуполі, що вважається культурною перлиною Приазов’я.
Маріуполь ще часто називають центром еллінізму в Україні, адже саме в цьому місті знаходиться Культурний центр Федерації грецьких товариств України – організації, яка об’єднує 96 грецьких товариств по всій Україні; у Маріуполі діє єдина в Україні кафедра новогрецької мови при Маріупольському державному університеті; у Маріуполі розташована і редакція всеукраїнської газети «Елліни України», яка є єдиним друкованим ЗМІ греків України; та щороку у нашому місті проходить величезна кількість заходів, що допомагають познайомитися ближче з традиціями грецької діаспори.
На сьогодні в Маріуполі є багато визначних місць, які стосуються відомих маріупольських греків. Почесне місце серед найвідоміших та найпопулярніших представників цієї етнічної групи займає Архип Куїнджі, внесок у розвиток культури міста якого важко переоцінити.
Архип Куїнджі – один з найвідоміших художників Маріуполя, якого І.Є. Рєпін називав «геніальним художником». На честь цього славнозвісного майстра в Маріуполі названа одна з центральних вулиць міста, а також встановлений пам’ятник на перетинанні проспектів Миру та Металургів. Безпосередньо з творчістю художника можна познайомитися у художньому музеї імені Архипа Куїнджі, де зібрані речі художника, копії його картин та три оригінали: ескіз «Червоний захід», етюд «Осінь. Крим» та етюд «Ельбрус». Саме в цьому музеї відбудеться цифрова інсталяція Куїнджі, за допомогою якої найцікавіші роботи митця повернуться на батьківщину та «оживуть» у цифровому форматі за допомогою сучасних технологій.
Ще однією визначною особою для маріупольських греків є митрополит Ігнатій, якому, також як і відомому художнику, встановлено декілька пам’ятників у Маріуполі.
Слід ще відзначити, що у Маріуполі є прекрасний Грецький культурний центр «Меотида» Маріупольського товариства греків, де, окрім вивчення новогрецької мови, можна вивчати грецькі танці, спілкуватися із однодумцями, більше дізнаватися про культуру свого народу.
Ближче познайомитися з грецьким народним побутом можна у Краєзнавчому музеї та Музеї історії та етнографії греків Приазов’я, що знаходиться у смт Сартана. Саме ці музеї мають дуже рідкісні та цінні колекції книг, документів, предметів побуту та одягу маріупольських греків. Відвідавши ці відомі маріупольські пам’ятки, мешканці та гості міста можуть на власні очі побачити, як жили греки та почути цікаві розповіді про їх життя від екскурсоводів та працівників музеїв.
Окрім екскурсій по музеях та пам’ятках історії, кожен охочий може насолодитися смачною грецькою кухнею. Якщо ви бажаєте відчути справжню гастрономічну насолоду, то обов’язково скуштуйте чир-чир, янтихі, шумуш, які подаються в багатьох закладах міста. Познайомитися з грецькою кухнею можна у таких маріупольських закладах, як «Сіртакі», де подають одну з найвідоміших страв грецької кухні – чебуреки, ресторан «Еллада», фудкорт «Greek&Cheburek» тощо.
Якщо ж вам пощастило побувати в Маріуполі у серпні, то обов’язково потрібно завітати на Фестиваль регіональної кухні Goby Fest, який проводиться раз на рік. Goby Fest – фестиваль вуличної їжі біля моря, який, окрім найсмачніших страв грецької, німецької, української, польської та єврейської кухні, може запропонувати відвідувачам певні розваги: дитячі морські активності та фотозони, а також зона кулінарних майстер-класів. Саме кулінарні майстер-класи допоможуть кожному охочому побачити на власні очі як готуються певні страви з їх улюбленої кухні світу.
Отже, як можна побачити, український Маріуполь – дуже прогресивне та перспективне місто, яке недаремно називають центром еллінізму в Україні. Саме місто Маріуполь може похвалитися величезною кількістю пам’яток, які стосуються грецької спільноти та які допоможуть туристам або мешканцям міста більше дізнатися про життя маріупольських греків, що здавна проживають у мирі та злагоді пліч-о-пліч з українцями на Приазов’ї.
Наталія НАЙДЬОНОВА,
студентка МДУ.
Світлини: Євген СОСНОВСЬКИЙ.