На Суспільному вийшов документальний фільм «Грецька операція НКВС» (ВІДЕО)

На Суспільному вийшов документальний фільм «Грецька операція НКВС» про політичні переслідування греків в радянський період.

Документальний проєкт власного виробництва Суспільного «Грецька операція НКВС» – фільм, що розповідає про репресії над грецьким населенням Донеччини 1937-1938 років. Нащадки репресованих діляться шокуючими історіями грецьких родин, чиї рідні були розстріляні чи заарештовані через національну приналежність у часи сталінського терору під час серії «національних операцій» НКВС.

Ялта, Кременівка та «столиця українських греків» Сартана – це грецькі села неподалік Маріуполя, про які йдеться у фільмі. По греків приходили ночами і забирали. Потім звинувачували у шпигунстві чи подібних вигаданих навмання провинах і розстрілювали. Одній героїні – пані Марії з Сартани, зараз 98 років. Вона пам‘ятає, як арештовували її батька й бачила, як вирушав потяг «по етапу». Через п’ять років ув’язнення він помер. Його братів заарештували і більше про них нічого не відомо. Ця одна з історій документального проєкту розповідає про масові репресії греків на території колишнього СРСР, що почались 15 грудня 1937 року.

За різними оцінками, лише на території Донецької області, було фізично знищено від 5 до 7,5 тисяч греків. Розстрілювали здебільшого чоловіків-греків, проте в цій історії вражає самовідданість жінок. Коли їхніх чоловіків ув’язнювали, багато з них не виходили вдруге заміж, а десятиліттями чекали своїх чоловіків, оббивали пороги, намагаючись дізнатися бодай щось про їхню долю. Дивіться документальний проєкт «Грецька операція НКВС» Суспільного, аби почути історії грецьких сімей, розказані нащадками репресованих та дізнатися як живуть, відроджують свою культуру і бережуть пам’ять нащадки – сучасні греки Надазов’я.