Презентація книги румейської поетеси Ганни Сагірової «Дъиком агапимен румейк глусия. Пиймата. Трагодъя. Парамидъя. Драма»

9 вересня у БК смт Ялта відбулася презентація книги румейської поетеси Ганни Сагірової «Дъиком агапимен румейк глусия. Пиймата. Трагодъя. Парамидъя. Драма».
Книга вийшла в одеському видавництві «Айс Принт». До збірника увійшли поетичні твори румейської поетки, авторські пісні, драми та казки. Книга розрахована на широке коло читачів — як шанувальників румейского слова, так і науковців, котрі вивчають побут надазовських греків. Описи свят, родинних обрядів та звичаїв, національної кухні збагачують нашу уяву про традиційну культуру надазовських греків. Це прекрасний фактологічний матеріал для майбутніх етнографічних, діалектологічних та історичних досліджень.
Ганна Олексіївна Сагірова у книзі висловлює подяку тим, хто взяв активну участь у підготовці та виданні книги: Федерації грецьких товариств України, Ялтинській селищній раді, Ялтинському селищному товариству греків «Арго», а також Марії Терентьєвій, Миколі Ахбашу, Богдану Самку, Вікторії Помазан.
Пропонуємо Вашій увазі ознайомитись із передмовою до книги, яку написала публіцистка Марія Терентьєва:
«Ганна Олексіївна Сагірова народилася в с. Ялта 25 квітня 1950 р. в грецькій родині, глибоко шанує звичаї та культуру свого народу. Дуже рано, в 17 років, вийшла заміж, але, не дивлячись на такий юний вік, стала прекрасною господинею, багато працювала.
А попрацювати довелося чимало: була і лаборантом, і обліковцем, і дояркою, потім закінчила сільськогосподарський технікум, отримала спеціальність зоотехніка. Все її трудове життя пройшло в колгоспі «Прогрес». При цьому Ганна Олексіївна разом з чоловіком виростила двох чудових дітей, має трьох онуків. І, здавалося б, при такій зайнятості і завантаженості, ні для чого іншого місця вже немає.
Але вона пише вірші, практично протягом усіх прожитих років. Як і кожному, хто пише, їй хотілося бути почутою. Це бажання привело її в клуб любителів поезії «Ліра», який працює при Ялтинській селищній бібліотеці.
Ганна Олексіївна – активна членкіня Ялтинського товариства греків. Справою свого життя вважає збереження мови, духовної культури, історії греків смт Ялта.
Вона – автор сценаріїв двох чудових вистав – «Румейик диґунь» («Грецьке весілля») та «Христуйиматико парамидьь» («Різдвяна казка»), в яких знайшли своє відображення обряди, звичаї, національні традиції греків смт Ялта. Ці спектаклі, що так полюбилися жителям Ялти, вже вагома сторінка в історії і духовному житті селища.
Ганна Олексіївна друкувалась на сторінках газет «Сельская новь» та «Елліни України». Вона пише російською, українською мовами та румейською (ялтинсько-урзуфською говіркою). У 2014 р. було видано збірку поезій учасників клубу любителів поезії «Ліра» при Ялтинській селищній бібліотеці під назвою «Ялтинська «Ліра», до якого увійшли і поезії Г.О.Сагірової.
Ганна Олексіївна має гарний голос, добре співає. У 2018 р. вона взяла участь у Всеукраїнському конкурсі грецької пісні ім. Тамари Каци. Там вона виконала старовинну пісню греків – румеїв Ялти «Сайма йиха го пула» і стала лауреатом конкурсу в номінації «Грецький фольклор».»
Слід зазначити, що Ялтинське селищне товариство греків «Арго» (голова Чих В.І.) у 2020 році взяло участь у Конкурі малих грантів ФГТУ.
Конкурс проводився ФГТУ серед лідерів та активістів грецьких товариств України з метою сприяння розвитку грецького національного руху через підтримку громадських ініціатив, спрямованих на розвиток грецької культури, освіти, спорту та видавничої діяльності, збереження ідентичності й історичної пам’яті тощо. Було подано до розгляду 11 заявок.
Надіслані проєктні пропозиції пройшли два етапи оцінювання, одним з яких була оцінка спеціально створеного незалежного Оціночного комітету. Ялтинське товариство греків перемогло у Конкурсі і отримало 15 000 грн. на реалізацію проєкту «Видання книги румейської поетеси-аматорки Сагірової Ганни Олексіївни на мові греків Ялти «Дъыком агапи румеик глуссия».