Пресанонс Всеукраїнського фестивалю грецької культури «Мега Йорти» імені Доната Патричі

Фестиваль грецької культури «Мега Йорти» – традиційне свято греків і всього багатонаціонального народу Донеччини. Його організаторами з 1988 року були Донецький обласний науково-методичний центр, який очолював Донат Патрича, та грецькі товариства, а з 1995 року – Федерація грецьких товариств України за активної участі місцевих органів влади, закладів культури та меценатів. Одним із перших ініціаторів фестивалю був Донат Костянтинович Патрича – заслужений працівник культури України, поет, перекладач, прозаїк, композитор, патріарх грецького національного руху, в світлу пам’ять про якого з 2005 року фестивалю присвоєно його ім’я.

Фестиваль як свято грецької культури приймали гостинні Сартана (1988), Велика Новосілка (1989), Маріуполь (1990,1991), Бугас – Сартана – Велика Новосілка – Стила – Урзуф – Кременівка (1993), Старобешеве (1995), Красна Поляна – Старобешеве – Чермалик – Новоянісоль – Бугас (1997), Кременівка (2001), Ялта (2003), Старий Крим (2005), Старомлинівка (2007), Гранітне (Карань) – 2009  Сартана (2011), Старобешеве  (2013), Урзуф (2015), Малоянисоль (2017), Волноваха – (2019).

Цього року Всеукраїнський фестиваль «Мега Йорти» проводиться 25 вересня у Маріуполі (парк ім.Гурова) – місті, яке нерозривно пов’язане з греками, та присвячується 30-річчю Незалежності України та 200-річчю Грецької революції.

Щоб наближення до свого національного коріння було масовим, фестиваль щоразу радує гостей яскравою етнічною програмою на будь-який смак. У рамках насиченої програми фестивалю гості матимуть можливість ознайомитися із національними видами мистецтва, стравами грецької кухні, стати учасниками незабутньої театральної ходи, у якій візьмуть участь представники 90 грецьких товариств із різних куточків України.

У цьому році у Маріуполі можна буде відвідати і різноманітні етносадиби із національними подвір’ями, де народні майстри представлять свої вироби і проведуть майстер-класи.

Цікаві розваги чекають на справжніх чоловіків: грецька національна боротьба куреш та перетягування канату.

Кожен фестиваль «Мега Йорти» проводить історичну паралель гармонії спілкування культур двох великих народів – грецького та українського – намагається засобами мистецтва досягти миру, взаєморозуміння між народами.

Ми пишаємося тим, що серед організаторів цьогорічного фестивалю грецької культури – Маріупольська районна державна адміністрація, Маріупольська міська рада, Маріупольська районна рада, комунальне комерційне підприємство “m.EHUB” та Федерація грецьких товариств України.

«Мега Йорти – 2021»  проводиться за ініціативою маріупольського міського голови Вадима Сергійовича Бойченка та під патронатом Генерального секретаріату у справах греків зарубіжжя МЗС Греції, Комітету з управління міжнародними пропозиціями «Греція 2021», народного депутата України, голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитра Валерійовича Лубінця, народного депутата України Вадима Владиславовича Новинського, голови Благодійної організації «Фонд Бумбураса», президента будівельної компанії «Гефест» Пантелеймона Васильовича Бумбураса та Мангушського селищного голови Володимира Ілліча Караберова.

Всеукраїнський фестиваль грецької культури «Мега Йорти» став одним із переможців  обласного конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, які спрямовані на національні та дружні звязки.  Розмір коштів на підтримку програми від Донецької облдержадміністрації склав 120 020 грн. Донецька облдержадміністрація завжди підтримує ініціативи, спрямовані на зміцнення дружби та єдності між народами, що проживають на території області, об’єднання культурних традицій та етнічних особливостей в загальнонаціональний український простір.

Попри усі негаразди, гібридні війни, геополітичні конфлікти та економічні кризи, наш фестиваль залишається вірним своєму призначенню: продемонструвати єдність і силу греків України, наш патріотизм та вірність традиціям.

За задумом організаторів свята, фестиваль спрямований на збереження культурних традицій греків України, сприяння розвитку загальнолюдських і грецьких духовних цінностей, зміцнення толерантних міжнаціональних відносин, залучення молодого покоління до культурних надбань рідного народу, стимулювання у молоді інтересу до вивчення історії та культури греків України.