Греки Харкова запрошують разом відсвяткувати День “Охі”

Громадська організація «Харківське міське товариство греків «Геліос» розпочинає цикл заходів, які присвячуються Державному святу Грецької Республіки День «Охі!».

 30 жовтня  2021 року о 13-00 у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна (Площа Свободи, 4,  Центральна наукова бібліотека, 9 поверх, конференц-зала) відбудеться урочисте зібрання з нагоди Дня «Охі»!» та лекція, присвячена культурним діячам Греції, одним із авторів Заклику грецьких інтелектуалів до інтелігенції світу в період Другої Світової війни: Костісу Паламасу, Дімітріосу Мітропулосу, Константину Дімітріадісу, Константину Партенісу.

У часи найкривавішої в історії людства війни, спротив ворогу розгорнувся не тільки на полі брані. У роки Другої світової культура і мистецтво не залишались осторонь боротьби із ворогом та можуть пишатись вагомістю завоювань своїх діячів, у тому числі і культурних діячів Греції. Костіс Паламас, Дімітріос Мітропулос, Константин Дімітріадіс, Константин Партеніс – видатні грецькі діячі культури, що серед інших підписали Заклик грецьких інтелектуалів до інтелігенції світу, надрукований у газеті «Неа Елада» від 10 листопада 1940 року. Вони виступили за духовне єднання світу проти пригноблення народів та жаху рабства, підкреслюючи, що право на цей заклик їм надано тисячолітніми традиціями, які прописані у всіх куточках святої землі кров’ю величніших героїв людської історії.

Костіс Паламас – видатний грецький поет і прозаїк, який очолював рух дімотикістів та видав за своє життя не одну серію поетичних збірок. Він також є автором Олімпійського гімну, що складається з трьох віршів, які створюють своєрідний міст між стародавніми і сучасними іграми. Народна любов до цієї людини призвела до того, що його похорони у лютому 1943 року вилились у всенародну маніфестацію, яскраву демонстрацію антифашистського Спротиву. На могилі свого кумира композитор    Маноліс Каломіріс разом з тисячами афінян співав національний гімн під дулам німецьких автоматів.

Константин Дімітріадіс – відомий грецький скульптор, серед робіт якого є і бюст Костіса Паламаса. К.Дімітріадіс був дуже талановитим юнаком, що дало йому можливість отримати блискучу освіту. У літній Олімпіаді 1924 року він  удостоєний золотої медалі за скульптуру «Дискобол». Багато років скульптор був викладачем Афінської школи мистецтв, яка стала школою для багатьох грецьких скульпторів, що з часом стали знаменитими не тільки у Греції. Багато робіт Константина Дімітріадіса зберігається в Афінській Національній галереї.

Дімітріс Мітропулос – грецький диригент світового рівня, піаніст і композитор. Найкраще, мабуть, про нього можна написати словами американського критика Д. Юена: «Мітропулос – віртуоз серед диригентів. Тонкий, серйозний, як монах, коли він виходить на естраду, він не одразу видає, який мотор міститься у ньому. Але коли музика ллється під його руками, він перетворюється. Його обличчя відображає кожен відтінок музики. Як будь-який віртуоз, Мітропулос зачаровує аудиторію не тільки демонстрацією піротехніки, а і всією власною особистістю. Він володіє магією визивати електричний струм у той момент, коли ступає на естраду. Оркестр і публіка потрапляють під його контроль, як зачаровані».

Константінос Партеніс – грецький художник, який виступав за повалення обмеженого академізму, що переважав у афінському художньому житті того часу. Будучи професором Афінської школи витончених мистецтв, подав у відставку, не погоджуючись з консерватизмом Академії. Роботи художника поповнюють багато різноманітних колекцій, але найбільша їхня кількість представлена у Національній художній галереї Греції.

 

Захід відбудеться як у режимі offline, так і у режимі oнline  на платформі ZOOМ.

Підключитися до лекції можна о 13.20 за посиланням:

https://zoom.us/j/98232510829?pwd=NndvUzBlZnNybDB5bnpCY1lUM3FZUT09
Ідентифікатор конференції: 982 3251 0829
Код доступу: 336333

 

Довідки за телефонами: 066-044-50-67, 097-429-61-70, 050-506-94-72.