Грек, який “озеленив” Маріуполь

Багатьом відомий вислів, що для людства характерні «вічні цінності», але не менш відомий вислів про існуючі «вічні проблеми»…
Раніше, у Маріуполі однією з таких проблем була нестача зелених насаджень.
«Маріуполь — місто зовсім голе, рідко, де ви зустрінете деревце — більшість вулиць порожні, адже місто без зелені — мертвий скелет. І справді, коли отруйний східний вітер здіймає хмари пилу, вулиці Маріуполя наводять тугу і зневіру», – такі слова були написані в маріупольській газеті «Приазовський край» наприкінці 19 століття. Їх автором був маріупольський письменник Олександр Серафимович, який неодноразово нагадував міській владі про необхідність озеленення вулиць та пропагував роботу розплідника для дерев, яку вів Георгій Псалті.
Маріупольський грек Георгій Псалті, як і багато відомих маріупольців імперського періоду, закінчив Олександрівську чоловічу гімназію у Маріуполі. Вона стала для нього, свого роду, першим ступенем у навчанні. Після її закінчення він потрапив до Франції. Там він проходив практичні курси сільського господарства і виноградарства, навчався у вищій школі садівництва у Версалі, а також школі птахівництва неподалік від Парижа.
Повернувшись до рідного міста, він поступово став застосовувати свої знання на практиці. Георгій ініціював перепланування Міського саду у 1889 році. Пізніше, в 1901 році, для розведення саджанців різних видів і сортів декоративних і плодових дерев, він заклав розплідник Самариній балці, в передмісті Маріуполя. 31 березня 1902 року організував та провів у місті перший День деревонасаджень. Тоді, на вулицях міста вдалося висадити понад тисячу декоративних дерев, про що розповідала міська газета «Маріупольський Хронограф».
Георгій Георгійович відкрив у Маріуполі школу садівництва, городництва та птахівництва, домігшись затвердження програми Міністерством землеробства, брав активну участь у міському та державному суспільному житті: багато років його обирали гласним міської думи, де він був одним з її найпрогресивніших членів. Крім цього, ініціював будівництво протитуберкульозного санаторію у місті (сучасний Обласний дитячий кістково-туберкульозний санаторій), стояв біля витоків створення Маріупольського краєзнавчого музею, брав участь у захисті прав робітників маріупольських заводів.
Проживав Георгій Георгійович у будинку за сучасною адресою: вулиця Георгіївська, 59. Важко повірити, але будинок у якому проживав сам Георгій Псалті – це сучасна будівля магазину музичних інструментів, яка приховує свої цегляні фасади «почесного» віку за сучасним сайдингом.